Edgar Allan Poe: ''Bir düşün içinde bir düş''

Hakkında yazılabilecek, anlatılabilecek ya da sadece onu okuyarak, paylaşılabilecek bir yazar Edgar Allan Poe. Hayatının ona sunduğu acıları,kayıpları ve mutlulukları en iyi şekilde değerlendirdiği yer olan şiirleri ve öyküleri onu yaşamı sırasında ünlü bir edebiyatçı konumuna getiremedi. Fakat ölümünden sonra edebiyat alanında yeni bir soluk oldu. Şiirleri ve özellikle gotik edebiyat alanındaki öyküleriyle kendisinden etkilenmeyen bir yazar, şair yoktur. Mutlaka kütüphanemizin bir köşesinde kitapları bulunur, o bile yoksa kim duymamıştır Annabel Lee şiirini ?

Zorluklarla ve sevdiği her kadını kaybetmesiyle geçen hayatında mutluluğu aramıştır ve mutluluğu arayan bir yazar olarak, dört madde de tanımlamıştır kendisine göre mutlu olmanın anlamını:
1-Açık havada olmak
2-Aşık olmak
3-Tüm hırslardan arınmış olmak
4-Yaratıcı olmak


''Bir düşün içinde bir düş''
Baudlaire, onun için; ''hiç kimse insan yaşamını ve doğanın istisnalarını daha büyülü anlatmadı'' demiştir.
Poe'yu okurken, siz kendinizi hikayeye teslim edersiniz ve o sizi hikayenin baş kahramını yapar, siz isteseniz de istemeseniz de artık teslim olmuşsunuzdur onun öykülerine ve kurtuluşu düşlemekte ararsınız. Kitaplarını düşlemeyi bilenler için yazmıştır Poe ve onun delilikle karışık dahiliğini, zeka pırıltılarını bulursunuz eserlerinde.

Türkçe'ye çevrilmiştir Edgar Allan Poe'nun eserleri ama özellikle şiirlerini çevirmeyi kabul etmemiştir bazı şairlerimiz. Can Yücel: ''Bazı şairlerin şiirleri çevrilemez'' demiştir Poe için. Yine de son yıllarda iyi çevirilerine kavuştuk. 
Eminim kendisi şu an Annabel Lee'yi bekliyordur aynı şiirinde yazdığı gibi :
...ay gelir ışır, hayalin irişir
güzelim annabel lee;
bu yıldızlar gözlerin gibi parlar
güzelim annabel lee:
orda gecelerim, uzanır beklerim
sevgilim, sevgilim, hayatım, gelinim
o azgın sahildeki,
yattığın yerde seni

Adgar Allen Poe'nun şiirlerini, bugünlerde müzikle buluşturan grup ise The Allan Parsons Project. Kuzgun(the raven) isimli şiirin notalara dökülmüş halini aşağıdan izleyebilirsiniz."bu kitabı, düşlerin tek gerçeklik olduğuna inananlara ithaf ediyorum!" der Poe...


Edgar Allen Poe için daha fazla bilgi 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sırt Çantam Bir de ben Devr-i Alemdeyiz-Phuket Adası

Bir Bilge Karasu Hikayesi ''İlk Susan''

Sırt Çantam Bir de ben Devr-i Alemdeyiz-Brezilya