Yaşam Hakkına SaygıBugün pitbullar üzerine yapılan haberlerde dikkatimi çeken sitenin çok güzel hazırlanmış bir videosunu paylaşmak isterim.

Bir hayvansever olarak, hayvanseverlerin hiçbir zaman sevgiyi insanlar-hayvanlar olarak ayırdığını düşünmedim, düşünememde. Hayvan sevgisi  ve insan sevgisi benzer duygulardır.

Biz insanlar hayvanları evcilleştirerek onların bize hayatlarımızda eşlik etmesini istedik, onların doğal ortamlarına zarar verdik ve vermeye devam etmekteyiz. Hayvanların yaşam haklarını kendi yaşam haklarımızı genişletebilmek uğruna daraltan yok eden bizler onlara vereceğimiz sevgiyi bile çok görmeye başladık. Onlara bakmak için evimize alan bizler; evimizi kirletmesi, sevdiğimiz bir yastığı parçalaması sonucu onları kapı dışarı ediveriyoruz. Barınaklara götürmekten bile aciz bir şekilde, sokağa bırakıyoruz. Bunları yapanlar insan sevgisine sahip ama hayvan sevgisine sahip olmayan insanlar mı ?

İnsanoğlu dünyaya geldiği ilk günden itibaren hayvanlarla ortak bir doğayı paylaşmakta, onlar bize değil ama biz onlara muhtacız ve doğanın dengesini bozan bizler, onları kendi evlerinden atarak yerleştik bu dünyaya. Bizler işgalciler, onlar ise yerlileri bu dünyanın. İşgalciler olarak en azından onlara gereken sevgiyi göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sırt Çantam Bir de ben Devr-i Alemdeyiz-Phuket Adası

Bir Bilge Karasu Hikayesi ''İlk Susan''

Sırt Çantam Bir de ben Devr-i Alemdeyiz-Brezilya