Sırt Çantam Bir de ben Devr-i Alemdeyiz-Phuket Adası

2009 Ağustos ayında bağlı bulunduğum derneğin aracılığıyla Malezya'da uluslararası bir kongreye katılım gösterdim. Kongreden sonrada hazır Asya bölgesine gelmişken bir kaç yer görelim diyerekten Türkiye'den ayrılmadan rotamızı belirlemiştik. Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da gerçekleşecek kongreden sonra yaklaşık 5 günümüz vardı ve biz önce Phuket sonra da Singapur'u ziyaret edecektik. İnternetten uygun fiyata aldığımız biletlerimiz ile Eylül'ün ilk günü Kuala Lumpur Havaalanından kalkan uçak ile Phuket Uluslararası Havaalanına iniş yaptık.

Dünyanın pek çok yerinden turist akımına uğrayan Phuket adası; görülmesi gereken cennet adalar sıralamasında ilk onda yer alan adalardan birisi. Tayland'a bağlı olan bu ada ülkenin güney batısında yer almakta, severek izlediğim dizilerden biri olan Lost'un bir bölümüde Phuket adasına bağlı adalardan birinde çekilmiş. 
Gitmeden önce sahip olduğum bu bilgiler ile adaya ayak bastığımızda nedense yine peşimi bırakmayan sağanak bir yağmura tutulduk. Bu bana aynı Rio maceramı hatırlatıyordu. Nedense Ekvatoral bölgelerde mevsimden kaynaklı bu durumu hep yaşıyordum. 
Phuket'te bizi karşılayan yağmur sayesinde öncelikle hemen kendimizi taksilere attık, Tayland 'ta Thay Bahtı adı verilen para birimi geçerli ve bu para birimi ülkemiz Lirasıyla karşılaştırılınca daha düşük bir değere sahip, hal böyle olunca taksi gibi hızlı bir ulaşım aracını tercih etmekte hiçbir sakınca görmedik. 

Acente'da Sıkı Pazarlık

İlk iş; önceden kalacak yer ayarlamayı sevmediğimizden taksiciyle konuşup bize uygun bir yer bulmasını rica etmekti. Taksici ise burada kalış yeri ayarlamalarının acentalar tarafından yürütüldüğünü belirtip bizi fiyatları uygun bir acentaya götürebileceğini söyledi. Kalabalık bir grup olduğumuzdan biz de kabul ettik. Acentada sıkı bir pazarlık sonrasında geceliği 15 Liraya denk gelen uygun bir fiyata anlaştık. Hotelimiz Phuket'in merkezine çok yakın Patong sahiline sadece 100m uzaklıkta bulunuyordu. Patong sahili adanın en önemli ve güzel sahillerinden biri ve adanın tam orta yerinde olduğundan her bölgeye ulaşım rahatlıkla sağlanabiliyor. 

Hotel'in en üst katta bulunan havuzu

Hotele ulaştığımızda yağmur dinmiş ve bizler en üst katta(5.kat) bulunan odalarımıza çıkmıştık. Odalarımızın hemen ön tarafında bulunan havuz ise keyfimizi yerine getirmişti. Havuz tipik bir asya mimarisi ile yapılmış ve hemen yanında bulunan çardaklar ile bize burada kalacağımız gecelerde dinginliği sağlayacak bir yere dönüşmek için hazır bekliyor gibiydi.


Phuket'te neler yapılır

Odalarımıza yerleşip biraz dinlendikten sonra vakit kaybetmeden adayı keşfe çıktık. Patong sahilinde olduğumuzdan denize 200m kadar uzaklıktaydık ve sahilin bembeyaz kumlarında biraz güneşlenmek, okyanusa girmek ve Ağustos ayında adanın diğer aylarına nazaran daha serin(bulutlu) havasının keyfini çıkarmak için çok uygun bir ortam var. Okyanus dalgalı ve tam bir kristal görünümünde hatta bu görüntü sebebiyle adaya Tamil dilinde ''Manikram'' ismi yerliler tarafından verilmiş. Bulutlu havaya rağmen 35 derecelere gelen sıcaklık ve %80'lerdeki nem bizim için ''yaz tatili'' kelimesi anlamını geçerli kılıyordu.

Ada'nın sahillerinde size çevre adaların turlarını pazarlayan, dalış için kampanyalarla gelen bir çok satıcıyı görmeniz mümkün. Phi Phi Adası, Coral Adası ve Racha Adaları bunlardan bazıları. Ve mutlaka Phi Phi adalarına gitmenizi öneririm. En az bir gününüzü bu turlara katılmak için ayırın. Eğer hotele çok fazla para ayırmayıp, adaları gezmeye ve dünyanın en iyi dalış koylarına sahip olan Phuket'te dalış güzelliğinin tadına varmak istiyorsanız planınızı ve bütçenizi iyi ayarlamanız gerekiyor-ben böyle yaptım ve inanın tatilin keyfi bunlarla alınıyor- Ayrıca Phuket'te yapılması gereken 10 şey gibi kriterleri görmek isterseniz şuradan bulabilirsiniz. Bu tarz aktiviteler benim ve grubumun pek dikkatini çekmediğinden biz kendi maceramızı oluşturmaya başlamıştık ilk günden sonra.=)İlk iş Scooter Kiralamak

Phuket adası, çok büyük bir yüz ölçüme sahip olmadığından ve yılın on iki ayı kalabalık olduğundan dolayı ada yönetimi, trafik olayını scooterlar ve bisikletler ile çözmüşler. Adanın her yerinde scooter kiralayabileceğiniz dükkanlar bulunmakta, saatlik kiralanabileceği gibi günlük olarakta cüzi bir miktara; benzinini siz koymak şartıyla kiralayabilirsiniz. Benzin için ise benzinci aramak gibi bir şart yok, bakkal olarak tabir ettiğimiz marketlerde bile benzin bulabiliyorsunuz yalnız fiyat farkı oluşuyor. Scooter için ise yanınızda sadece ehliyetinizin bulunması yeterli ve kaskınızı takmayı unutmayın, şayet yolda bir polis tarafından durdurulmanız olasılıklar dahilinde. Grup olarak scooterlarımızı kiraladığımız gibi adayı keşfe çıktık adanın cennet olarak tabir edilen sessiz koylarını, tapınaklarını, kristal gibi okyanusunu, bir anda karşınıza yolda çıkan filleri görebilmek sanırım bir kaç güne yayan olarak sığdırılabilecek aktivitelerden değil.

Özellikle siz merkezden scooterınızla uzaklaştıkça yolların boşalması ve istediğiniz her durakta durup an'ların keyfini çıkarmanın tadı bir başka oluyor. Muhteşem deniz ürünleri ile restoranlar koylara gittikçe ucuzluyor ve tadı her daim güzel, ayrıca şehrin tapınaklarında budistlerin ayinlerini izlemek, fotoğraflarını çekmek, fillere yol vermek nadiren karşılaşılabilecek anlar oluyor hayatınızda.Gece Hayatı  ve Alışveriş

Her türk gencinin bildiği üzere Tayland ve gece hayatı -hatta gece ve gündüz pek farketmez- eğlenceli, göreceli ve sınırsız hizmet anlayışındadır. Özellikle Phuket; her sokağı masajcılar ve barlarla dolu bir ada ve bizim kaldığımız Patong bölgesi gece eğlenceleri ile meşhur bir yermiş. Gece hayatı hem ucuz hem de alternatifi bol olunca yapılacak aktiviteler de her akşam farklı olabiliyor. Önerim mutlaka Patong bölgesine uğramanız; English Publardan, özel Tayland eğlencelerine kadar her mekan bu bölgede yer alıyor ve gece 2.00 'e kadar sınırsız eğlencenin tadını çıkarabiliyorsunuz. Gece dışarı çıkmadan sahil bölgesinde bulunan sea food mekanlarına uğrayıp en güzel ve ucuz yemeklerin tadına bakmayı ihmal etmeyin derim.

Ayrıca seyyar satıcılardan tropikal meyveler alıp gezinize devam edebilirsiniz.

Ada ayrıca replika ürünler ile de meşhur olmuş bir çok ünlü saat markasının replikaları(gerçekle neredeyse ayırt edemeyeceğiniz derecede) ada da bulunmakta ve bunlar ulu orta yerlerde satılmamakta. Bunlara ulaşmak için satıcılara özel olarak isteğinizi belirtmeniz gerekiyor. onlarda sizi özel odalara çıkartarak bu ürünleri pazarlıyorlar-burada dikkat etmeniz gereken tek yere sormamanız, fiyat farkları olabiliyor- bunun dışında ada da elektronik ürünler ve kıyafetler de gayet ucuz. Alışveriş çılgınlığının ortasında bulabilirsiniz kendinizi benden söylemesi .
Phuket adası, bir tatilden istediğiniz her şeyi bulabileceğiniz bir yer. Sahilleri ve okyanusu hayallerinizden bir kesit: Fransız, İtalyan, Hindistan ve Uzakdoğu mutfakları, tropikal meyve satan seyyar satıcıları ile dünyanın küçük bir adasında nasıl bu kadar zengin bir kültürel birikime sahip olduklarını merak edeceğiniz bir yer. Çevre adaları ile mükemmel bir coğrafi güzelliğine tanık olacaksınız ve gerek gündüz yaşamındaki zenginlik ki bunlardan en önemlisi Thai masajı ve alışveriş ucuzluğu olmakta , gece yaşamıyla sınırlarınızı zorlayacak bir anlayışa sahip bir yer. Scooter maceraları ve dalış sporu ile adrenalinizi kat kat arttıracak huzur dolu bir yer bulabilmek ve bunu çok uygun fiyatlara gerçekleştirebilmek gerçekten zor bir tatil planıyken. Benim bu adada geçirdiğim mükemmel 4 gün hayatımda şuana kadar yaptığım en sıradışı ve güzel macera olarak kalacaktı. Eğer yolunuz bir gün Phuket adasına düşerse benim eğlendiğimden daha fazla eğlenmenizi dilerim. Keşfedilecek pek çok yer, yaşanacak pek çok an varken, Phuket'in bunlardan biri olarak seyahat defterime girmesi benim adıma sevindirici bir olaydı ve biz 4 günün sonunda biraz hüzünlü ama oldukça yorgun bir şekilde havaalanından Singapur'a doğru yol almaya başlamıştık.Ve yeni maceralara yelkenimizi açmıştık bir kez daha....

A.

Yorumlar

Adsız dedi ki…
Pataya 'da çok güzeldi. Gezmek ufkunu açıyor insanın. 2008 yazı ordaydık arkadaslarla. Bangkok,pattaya ve phuket.
www.ashleeingermany.blogspot.com

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bir Bilge Karasu Hikayesi ''İlk Susan''

Sırt Çantam Bir de ben Devr-i Alemdeyiz-Brezilya